تفاهم چیست؟

تفاهم چیست؟

این امر ثابت شده است که زن و مرد متفاوت آفریده شده اند و از نظر جسمی، ژنتیکی و روحی روانی با هم تفاوتهای زیادی دارند. با در نظر گرفتن تفاوتها می توان درک کرد که هر یک از این دو می توانند خصوصیات خاص خود را داشته باشند که مختص جنس مذکر یا مونث می باشد. و در همه افراد، از آن نوع جنس بطور کم و یا زیاد مشاهده می شود. البته در همه موارد استثنا هایی نیز وجود دارد. ولی در کل این خصوصیات و تفاوتها می توانند د ر رفتار و اعمال انسان تاثیر به سزایی داشته باشند.

.
به عنوان مثال گفته شده که مردها به دلیل شکل خاص سیستم مغزی خود قادر نیستند در یک زمان چند عمل را با هم انجام دهند در حا لی که زنان این توانایی را دارند که در یک زمان از حواس گوناگون خود استفاده نمایند.

.
و یا عنوان شده که زنها در بیشتر موارد تفکرات خود را به زبان می آورند در حا لی که مردها کمتر چنین عملی را انجام می دهند. و یا ثابت شده زنها عاطفی تر هستند و موفقیت را در روابط عاطفی می جویند در صورتی که مردها موفقیت را در حرفه و شغل خود دنبال می کنند.
وازاین قبیل مسائل که می توان در مورد آنها به تفصیل سخن گفت انشاءالله در آینده یک یک تفاوتها عنوان خواهد شد.

.
البته برای شناخت بیشتر زنها و مردها توصیه می کنم کتاب رازهایی درباره زنان و رازهایی درباره مردان از دکتر باربارا دی آنجلیس را مطالعه نمایید و مطمئن باشید که از این دو کتاب مسائل زیادی را خواهید آموخت.

.
آنچه حائز اهمیت می باشد این است که درک کنیم زن و مرد متفاوت هستند. و دیگراین که دو موجود متفاوتی هستند که می خواهند در کنار هم به تکامل برسند و مکمل یکدیگر باشند. لذا برای رسیدن به این هدف باید درک کنند که احترام به تفاوتها مهمترین اصل می باشد.

.
باید تفاوتها را شناخت و آنها را درک کرد و به این تفاوتها احترام گذاشت.
اختلاف از جایی شروع می شود که ما تفاوتها را درک نکنیم وازطرفی بخواهیم حتی این تفاوتها را تغییر دهیم و بخواهیم طرف مقابل را شبیه خود سازیم. اینجاست که اختلافا ت شروع می شوند و افراد می گویند ما با هم تفاهم نداریم.
دراصل عدم درک تفاوتها مساوی است با عدم تفاهم.وقتی دو نفر تفاوتهای یکدیگر را درک کنند و به همدیگر احترام بگذارند می توان گفت تفاهم و روابط سالم برقرار می شود.

.
در این رابطه می توان مثالی زد:

آهن و شیشه را درنظربگیرید دو ماده کاملا” متفاوت هستند با خصوصیات خاص خود. ولی این د و وقتی د ر کنار هم قرار می گیرند و د ر یا پنجره ای را می سازند سالیان سال در کنارهم نقش دریا پنجره را برای محافظت از خانه به عهده می گیرند ود راین زمان هرگزآهن خصوصیات شیشه را به خود نمی گیرد و شیشه هم هرگز خواص آهن را به خود جذب نمی کند هر دوهمان که هستند باقی می مانند ود رکنارهم نقش خود را به خوبی ایفا می نمایند.

.
حال زن و مرد را در نظر بگیرید که دو موجود متفاوت با خصوصیات خاص خود هستند و قرار است مکمل هم باشند و اگر قرار بود شبیه باشند مسلما” خداوند آنها را متفاوت نمی آفرید. لذا اگرتفاوتها را درک کنند وقصد تغییریکدیگررا نداشته باشند می توانند درمحیطی سالم ودورازتشنج نقش خود را به عنوان همسریا والدین د رکانون خانوادگی سالم و سرشارازمهرو عطوفت ایفا نمایند.

.
پس مهمترین گام درراه داشتن یک ازدواج موفق این است که به دنبال شناخت تفاوتها باشیم به نیت آن که آنها را بشناسیم ودرک کنیم وهرگز قصد تغییرنداشته باشیم.

.
وقتی ما طرف مقابل را درک کنیم انعطاف پذیرترخواهیم شد و خواه ناخواه برای به دست آوردن دل طرف مقابل انعطاف وهمانند سازی بیشتری ازخود نشان خواهیم داد.

.
مطمئن باشید کلید طلایی موفقیت د رک تفاوتها می باشد.
به امید آن که همه بتوانند این کلید را به دست آورند.

http://damghanimr.blogfa.com/cat-۳.aspx

 

 

 

 

 

 


برچسب ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *