تولیدکننده محصولات مناسبتی خاص

گفت و گوی «فرصت امروز» با دو خواهر خوش ذوق هنری

همیشه اینطور نیست که بگوییم دانشجو بیکار است و کار برای او به شدت محدود. درست است که ظرفیت های بسیاری در کشور ما وجود دارد و مسائل مربوط به عدم اشتغال از مشکلات اساسی جوانان است، اما در میان این جمعیت کثیر افرادی هستند که غرزدن و دست روی دست گذاشتن را کنار گذاشته اند و به کاری دست زده اند که شاید غصه بیکاری شان سرآید.

.

روایت چنین افرادی که با کمترین سرمایه ممکن محصول یا محصولاتی تولید و طراحی می کنند و برخلاف رویه سنتی بازار که باید دکان و مغازه ای داشته باشند، برای فروش از ظرفیت های دنیای مدرن شان بهره می گیرند؛ ظرفیت هایی به نام شبکه های اجتماعی و بسترهای آنلاین که رفته رفته بزرگ ترین بازارهای دنیا را تشکیل می دهند.

.
صحبت از یک گروه طراح است که پاپیون می سازند و از ظرفیت های موجود در شبکه های اجتماعی برای راه اندازی و توسعه کسب و کارشان صحبت می کنند. نل دیزاین، برندی است که تقریبا چهارسال از آغاز فعالیتش می گذرد و در این مدت توانسته مشتریان ثابت و مورد اعتماد بسیاری به دست بیاورد.

.

هسته اصلی این کسب و کار حاصل همکاری دو خواهر خوش ذوق به نام های شبنم و نیلوفر غزاله است که همچنان در کنار هم فعالیت می کنند و در مدت زمانی کوتاه توانسته اند جمعیتی ۲۰هزار نفره را به صفحه تبلیغاتی این برند در شبکه اجتماعی اینستاگرام جذب کنند. «فرصت امروز» بر آن است در این ستون، تجربه صاحبان کسب و کارهای نوظهور و جوان را با شما به اشتراک بگذارد.

.

در ابتدا درباره رشته تحصیلی تان توضیح دهید و اینکه چطور کارتان را آغاز کردید؟

من در رشته غیرمرتبط با این کار تحصیل کردم و در دانشگاه پرتوپزشکی خواندم. خواهرم معماری خوانده و این کار را از منزل خودمان شروع کردیم. ما در نل دیزاین به طور تخصصی پایپون تولید می کنیم. البته مدتی دستمال گردن هم تولید کردیم که به خاطر مشکل فرهنگی فشن در کشور ما استقبال چندانی از آن نشد و به این دلیل بیشتر بحث پاپیون را دنبال می کنیم.

.

به لحاظ بازار فروش و طیف مشتریان هم باید به این نکته اشاره کنیم که از همه قشر و گروهی از جامعه مشتریان ما هستند. قیمت محصولات مان هم بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان است که هر فردی با هر سطح درآمدی می تواند خریدار این محصولات باشد.

.

شیوه های تبلیغات گروه چطور است و از چه روش هایی استفاده می کنید؟

ما در طول فعالیت مان هیچ کمپین تبلیغاتی راه اندازی نکرده ایم. در این کار تمرکزمان را روی استفاده از ظرفیت های اینستاگرام و فیس بوک گذاشتیم و از همین راه توانستیم بازخوردهای بسیاری دریافت کنیم و مشتریان بسیاری به دست آوریم. در حال حاضر در چند شهر نمایندگی فروش ایجاد کرده ایم و مردم اصفهان، شیراز، اهواز و مشهد محصولات ما را از طریق نمایندگی رسمی دریافت می کنند.

.

در کنار آن بسیاری از محصولات مان را برای هدیه به خارج از ایران نیز ارسال کرده ایم. شاید بتوان گفت در ماه بیش از ۵۰۰محصول به فروش می رسانیم که البته این عدد ممکن است در مناسبت های مختلف سال تغییر کند. اگر این ۵۰۰محصول را در قیمت پایه ۳۰هزار تومان ضرب کنیم، عدد ۱۵میلیون تومان به دست می آید؛ رقمی که شاید اگر می خواستیم در رشته های تحصیلی خودمان به دنبالش باشیم، هیچ گاه به دستش نمی آوردیم.

.

با چه میزان سرمایه اولیه کارتان را شروع و چه میزان اشتغال ایجاد کردید؟

ما با ۲میلیون تومان سرمایه کارمان را شروع کردیم. طراحی ها را خودمان انجام دادیم و کم کم چم وخم کار را هم یاد گرفتیم. البته باید گفت اشتغال چندانی ایجاد نکردیم و این کسب و کار بیشتر جنبه درآمدزایی شخصی داشته است. البته در حال حاضر به خاطر درگیری های شخصی کمتر محصولات جدید تولید کردیم که در چند ماه آینده قطعا به آن خواهیم پرداخت.

.

جمع زیادی از مشتریان ما تهرانی ها هستند و در واقع محصول ما مناسب کادوی تولد و مناسبت های خاص است. پاپیون برای ما یک محصول لوکس نیست بلکه اعتقاد ما بر این است که این محصول تزیینی می تواند لباس پوشیدن شما را بیشتر به چشم آورد.

منبع: فرصت کسب و کار, راهنمای سرمایه گذاران , گزارش اختصاصی

 

 

 

 

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *