حل بحران اقتصادی

مدیران موفق چگونه از بحران اقتصادی گذر می کنند؟

اگر نگاهی پندآموز به سرنوشت شرکت های تجاری و صنعتی که بحران های بزرگ را از پیش رو برداشته اند، داشته باشیم. درس های بسیاری می آموزیم. بحران هایی که اگر با درایت و هوشیاری مدیران مجرب مهار نمی شد، مجموعه کاری آنها را به ورشکستگی می کشاند. با توجه به اجتناب ناپذیر بودن بروز مشکلات تولید، یک موسسه باید برای رویارویی با بحران های احتمالی پیش آمده دارای طرح و برنامه باشد. اینجاست که اهمیت مدیریت کاربلد، مشخص می شود.

.
مدیریت بحران نقشه ای برای به حداقل رساندن آسیب است. این برنامه ریزی در برخی موارد می تواند به کلی موجب از بین رفتن یک بحران احتمالی بالقوه شود.

.
ارتباطات بحران شامل برنامه ریزی و اجرای فعالیت هایی می شود که سازمان را قادر می سازد به شیوه ای اثربخش، مردم را در جریان رویدادهای واقعی قرار دهد. با توجه به تغییر و تحوات سرسام آور محیطی در دنیای کسب و کار امروزی، که بحران به صورت بخش جدایی ناپذیر زندگی درآمده، مهم این است که سازمان ها هنگام بروز مشکلات، چگونه با برنامه های از پیش تعیین شده خود و با یک مدیریت ارتباط موثر، قادر خواهند بود افکار عمومی را متقاعد سازند و به گونه ای کارآمد، به مهار بحران بپردازند.

.
شاید شما، نمونه هایی از شرکت ها و سازمان های بحران زده را بشناسید که هنگام بروز بحران اقتصادی با سوءمدیریت خود، نه تنها در تعدیل یا از بین بردن بحران ناکام مانده اند، بلکه موجب رکود فراوان نیز شده اند که این امر خود موجب بحران های شدیدتری شده است. انکار وجود مشکل یکی از رفتارهایی است که مدیرات ناتوان در برابر مشکلات در پیش می گیرند. این رفتار در نهایت به سود مجموعه کاری تمام نخواهد شد. پژوهش های انجام شده نشان می دهد بحران به خودی خود تعیین کننده میزان خسارت نیست، بلکه پاسخ مسئولان به بحران است که میزان خسارت های وارده را تعیین می کند. برنامه ریزی و مدیریت نادرست بحران، به گونه ای مرتب دامنه خسارات را گسترده کرده و میزان خسارت را افزایش می دهد.

.
برای مدیریت هرچه بهتر ارتباطات بحران، باید گروه ویژه ای تعیین شوند. یک مدیر در کنار افراد شایسته اجرایی و مشاور حقوقی، می باید تا به عنوان عوامل توصیه کننده و مشورت دهنده، فعالیت کنند. در این راستا می توان از الفراد متخصص و مستقل استفاده کرد. در زمینه پیش بینی بحران نیز، اگر شرکت از قبل در حال آماده سازی خود برای رویارویی با بحران باشد، می توان با تغییر ساده و اصلاح روش ها، از بسیاری معضلات، گذر کرد. شرایط و اوضاع یک بحران باید به درستی سنجید شود.

.
با توجه به تغییرات و دگرگونی های بی اندازه کسب و کار امروزی، بی شک بحران اقتصادی را می بایست جزئی جدایی ناپذیر از زندگی سازمان ها دانست. هر سازمان ممکن است در طول حیات خود، با بحران های متفاوتی روبه رو شود. در این میان موسساتی موفق خواهند شد که دارای برنامه های مدون و منسجم برای جلوگیری از بروز بحران بوده، یا لااقل در زمان بروز بحران قادر به برقراری ارتباط موثر با مخاطبان خود باشند تا تاثیرات سوء بحران را به حداقل ممکن کاهش دهند. اگر برخی از سازمان ها به دلیل اشتباهات فاحش در زمان بروز بحران، آن را به خوبی مدیریت بکنند به مشکلات ناشی از تاثیر منفی بحران نیز خواهند افزود؛ اما برخی دیگر با تمهیدات دور اندیشانه و تکیه بر ارتباطات هوشمند و مدیریت موثر تهدیدهای ناشی از بحران را از راه اعتماد سازی مجدد، به یک فرصت مبدل می سازند.
منبع : نشریه نوآور شماره ۶۰ نویسنده: شیوا شبیری

سایت ایران آموزش

 

 

 

 

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *