عوامل رسیدن به موفقیت ورزشی

ورزشکارانی که خواهان موفقیت هستند، بخوانند

برای رسیدن به موفقیت، افکارمان را باید به گونه ای تنظیم کنیم که رسیدن به هدف یعنی همان چیزی که در سرانجامِ کار،خواهان آنیم، همواره در ذهنمان تداعی و تکرار شود. در طول روز نیز اعمالی در جهت رسیدن به همان نتیجه ی کار انجام دهیم ولو کار اندکی باشد.

.

در این راستا می توانیم از افرادی تقلید کنیم که آنها قبلا به هدفی که ما در سر داریم رسیده باشند. راه و روشها نوع اندیشیدن چگونگی تلاش آنها و همچنین آشنایی با حل مسئله از دید آنها می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.امر اثبات شده ای وجود دارد که انسان با تکرار تقلید به تعالی می رسد. تکرار تکرار و بازهم تکرار.

.

ثابت قدم بودن، تفویض اختیار، خواست و اراده ی قوی،همواره انگیزه دادن به خود و حفظ شور و شوق و لذت در انجام کارها، میانبُرهایی برای رسیدن به موفقیت است.(سایت ایران آموزش)

.

سایت قبلی ایران آموزش

سایت قبلی ایران آموزش

.

آیا شما یک ورزشکار هستید ؟ ورزشکار بودن چه معنای دارد ؟ از کجا میتوانید مطمئن شوید که ورزشکار موفقی خواهید بود ؟ من به شما ۱۰ عامل اساسی برای نایل شدن به موفقیت ورزشی را معرفی میکنم .

.

من از زمانی که توی مدرسه با دوستام به سادگی فوتبال بازی میکردم خودم را به عنوان یک ورزشکار شناختم. در آن زمان حدود ۸ سال بیشتر نداشتم . هنوز هم خودم را به عنوان یک ورزشکار میشناسم ، اما طرز فکرم با آن زمان بسیار متفاوت هستش. در آن زمان فکر میکردم ورزشکارها فقط کسانی هستند که در مسابقات ورزشی شرکت میکنند . اما الان که سنم بیشتر شده و کمی احساس میکنم که انسان با تجربه تری شدم ، ورزشکار بودن برایم به عنوان بخشی از طرز فکر و شیوه زندگی انسانها اتلاق میشه و اعتقاد دارم که ورزشکار بودن به شخصیت شما به عنوان یک انسان شکل میده و بر دیدگاه جامعه نسبت به شما تاثیر جدی داره.

.

در اینجا ۱۰ عامل اساسی که شما را به ورزشکار موفق تری تبدیل میکند معرفی میکنم و اطمینان دارم که این عوامل نه تنها بر ورزش شما ، بلکه بر کیفیت زندگی شما تاثیرگذار خواهد بود.(امیرحسین فرزانه).

.

۱ – طرز فکر

از نظر من این مهمترین عامل برای تبدیل شدن شما به یک ورزشکار هستش. بدون یک طرز فکر درست و آمادگی روانی ، شما هیچگاه به اهداف خود به عنوان یک ورزشکار نخواهید رسید. رسیدن به یک طرز فکر درست کاملا به خود شما بستگی دارد که بخواهید که ورزشکار باشید و به خودتان ایمان داشته باشید.

.

به انرژی فوق العاده ای که از دوستان و زندگی به عنوان یک ورزشکار میگیرد فکر کنید و تلاش کنید که انرژی های منفی بر روی شما بی اثر باشند. برای من یکی از بهترین لحظات زندگی زمانیست که مردم به دیده تحسین بهم نگاه میکنند .

.

۲ – تعریف اهداف زیبا

این یکی از موثرترین عوامل در داشتن طرز فکر ورزشی است و میتوان آنرا به عنوان زیر مجموعه آن در نظر گرفت. در عین حال این عامل آنقدر با اهمیت هستش که بتوان آنرا به عنوان یک عامل اساسی مجزا نیز در نظر گرفت. اهداف شما همواره مشوق و موتور محرک شما برای رسیدن به ایده ال شما هستند.

.
۳ – تمرینات با وزنه

همه میتوانند از منافع تمرینات با وزنه بهره مند شوند. تمرینات مداوم ورزشی با وزنه برای ورزشکاران ارزش بیشتری نیز دارد. شما را نیمدانم ، ولی من وقتی با وزنه ها تمرین میکنم و وزنه ها را جا به جا میکنم بسیار حس خوبی دارم و احساس میکنم که به اهدافم دارم نزدکتر و نزدیکتر میشم.

.

تمرینات وزنه برداری

تمرینات وزنه برداری

.

لازم نیست که شما یک بدنساز حرفه ای باشید تا وزنه بزنید. هر کسی میتواند از تمرینات با وزنه منفعت ببرد.

شاید خنده دار ترین جمله ای که در طول سالها از بعضی ها شنیدم این بوده که : ” من دوست ندارم وزنه بزنم ، چونکه میترسم خیلی بزرگ و عضلانی بشم ! ” و معمولا این جمله با پیش بینی سایزشون همراه میشه که دسته کمی از قهرمانان حرفه ای بدنسازی ندارد !!!

.

۴ – تغذیه و رژیم غذایی

بدون شک مهمترین عامل برای رسیدی شما به یک بدن فیت و ایده ال ورزشی تغذیه است. شما هیچگاه بدون رعایت یک رژیم ورزشی مناسب و متناسب به هدف خودتان نخواهید رسید. منظور من از رژیم غذایی به هیچ عنوان کم غذا خوردن نیست بلکه درست غذا خوردن رمز موفقیت شما خواهد بود.

.

یک رژیم غذایی مناسب و متناسب با اهداف شما ، سرعت پیشرفت شما را بیشتر خواهد کرد و در عین حال انرژی مورد نظر شما برای یک زندگی بهتر را تامین میکند.

.

۵ – آب

اهمیت آب آنقدر واضح است که بعد از اکسیژن مهمترین عامل برای ادامه حیات شما همین آب است. در عین حال دو سوم بدن شما را آب تشکیل داده ، پس منطقیست اگر برای این بخش مهم از بدنتان برنامه داشته باشید و آنرا تامین کنید.پس تا میتوانید آب بنوشید و از منافع آن بهره مند شوید.

.

۶ – استراحت

دانستن این نکته کافیست که شما در زمان استراحت رشد میکنید ، نه زمانیکه در باشگاه هستید. پس برای استراحت خود ارزش قائل باشید. حداقل ۸ ساعت بخوابید و سعی کنید که خوابی مملو از آرامش داشته باشید. اما استراحت فقط به خواب شما اتلاق نمیشود. در باشگاه هم باید به عضلات خود استراحت بدهید. به همین خاطر است که در اکثر برنامه های تمرینی مربیان شما یک تا سه عضله را برای تمرین دادن در نظر میگیرند تا فرصت کافی برای استراحت دیگر عضلات شما فراهم شود.

.
۷ – تمرینات هوازی

تمرینات هوازی هم یکی دیگر از عواملیست که همه میتوانند از آن بهره مند شوند. به عنوان یک ورزشکار برای شما مهم است که چربی کمی داشته باشید ، استقامت زیادی داشته باشید و از توانایی های بالای قلبی عروقی برخوردار باشید. نظر شخصی من این است که حداقل دو نوبت تمرین هوازی به مدت ۳۰ دقیقه در برنامه تمرینی خودتون داشته باشید.

.

تمرینات هوازی

تمرینات هوازی

.

اگر تمرینات هوازی برای شما کار دشواری است ، سعی کنید آنرا برای خودتان لذت بخش کنید. برای این منظور میتوانید از گوش دادن به موسیقی مورد علاقتان کمک بگیرید و با ایجاد تنوع در استفاده از دستگاههای هوازی از تکراری شدن این تمرینات جلوگیری کنید.

.
۸ – پیشرفت خودتان را زیر نظر بگیرید

خودتان را از لذت مشاهده پیشرفتتان محروم نکنید و از این عامل قدرتمند برای تشویق خودتان به ادامه دادن مسیری که در آن قرار دارید کمک بگیرید.

.

یک راه ساده برای بررسی پیشرفتتان ، گرفتن عکس از خودتان است . خیلی ساده است که خودتان را در آینه مشاهده کنید و پیشرفت خودتان را حس کنید ، ولی گرفتن عکس پیشرفت شما را مستند میکند و بعدها هم میتوانید به آنها رجوع کنید و تاثیر برنامه ریزی خودتان بر روی اندامتان را بررسی کنید.

.
۹ – به ورزش خودتان تنوع بدهید

در عین حال که بر روی ورزش تخصصی خودتان تمرکز دارید ، سایر ورزشها را هم تجربه کنید. به یاد داشته باشید ورزشهای گوناگون عضلات شما را به شیوه های مختلف تحریک میکنند و از این عامل میتوانید به عنوان کلیدی برای به حداکثر رساندن پیشرفت خودتان استفاده کنید.

.

تمرینات متنوع

تمرینات متنوع

.

در برنامه تمرین با وزنه خودتان هم تنوع را فراموش نکنید. عضلات شما توانایی بالایی در سازگاری دارند و پس از مدتی به تمرینات مشابه واکنش مناسب نشان نمیدهند و پیشرفت شما را متوقف میکنند. همچنین تلاش کنید که بعد از یک دوره زمانی مناسب میزان وزنه تمرینی خود را نیز افزایش دهید. ایجاد تنوع در برنامه تمرینی ، ورزش شما را شاداب و جذاب میکند.

.
۱۰ – همواره به دانش خودتان بیافزایید

حتی همین الان شما دارید به دانش خودتان میافزایید ( البته امیدوارم که اینطور باشد ) . خواندن مقالات ورزشی یکی از راههای افزایش دانش شماست. شما همچنین میتوانید با خواندن کتابهای ورزشی در زمینه های مختلف مانند علم تمرین و تغذیه ، حضور در سمینارهای آموزشی و کلاسهای مربیگری ( لزومی ندارد که شما بخواهید مربیگری را به عنوان یک شغل دنبال کنید تا در این کلاسها حضور پیدا کنید ) و یا حتی با گوش کردن به رادیو و نگاه کردن برنامه های تخصصی علم و تخصص خودتان را نسبت به چیزی که به آن عشق میورزید و آنرا به عنوان بخش مهمی از زندگیتان انتخاب کردید افزایش دهید.

.

همیشه تشنه یادگیری باشید و یادتون باشد که همواره مطالب جدیدی برای فراگیری وجود دارد. پس درب های ذهن خودتان را برای یادگیری باز نگاه دارید.

منبع: سایت اکسیژن

قالب قبلی سایت ایران آموزش

قالب قبلی سایت ایران آموزش

 

 

 

 

 

 
2 نظر برای “ورزشکارانی که خواهان موفقیت هستند، بخوانند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *